Ahoj všichni! 🙋‍♂️🙋‍♀️

Ve čtvrtek jsme se ocitli v zemi protinožců – Austrálii. Na úvod jsme si řekli, jaká je to rozmanitá země s jedinečnými zvířaty, které ve volné přírodě nenajdeme nikde jinde na světě, a také že když my máme zimu, v Austrálii mají léto. Dozvěděli jsme se, že Austrálie byla objevena Jamesem Cookem až v r. 1770 a nejprve sloužila jako britská trestanecká kolonie. Původní obyvatelé Aboridžinci však obývali Austrálii tisíce let před příchodem Evropanů.

Ráno jsme začali pracovat na lapbooku, interaktivní knize, o Austrálii. Jeho výroba je časově náročná, proto jsme si ji rozložili na dvě části. V té první jsme se zaměřili na australskou faunu. Seznámili jsme se pro nás s méně známými zvířaty jako je ptakopysk nebo pštros emu. Pro lepší porozumění máme informace v lapbooku česky, ale paní učitelka Iva nám všechno říká i anglicky. To platí u veškerého vyrábění po celý týden. Během něho na nás paní Iva mluví anglicky, abychom byli i u těchto činností vystaveni angličtině co nejvíce.

Po svačině následoval soutěžní kvíz o koalách. Měli jsme si tipovat několik faktů, třeba kolik měří novorozené mládě (2 cm), jak se mu anglicky říká (joye), co koala jí (listy eukalyptu) a nebo kolik hodin denně spí (18-22). Čtyři nejlepší tipovači obdrželi drobný koalí dárek a my všichni ostatní koalí samolepky.

Následně jsme se přesunuli v čase do roku 2000, kdy byly v Sydney letní olympijské hry. Naše školní zahrada se také změnila na olympiádu a na 12 stanovištích jsme se utkali jak ve vědomostech, tak ve sportu. Po zodpovězení otázky na jednom stanovišti jsme se totiž museli k dalšímu přesunout předepsaným sportem. Takže se mezi stanovišti pádlovalo, vzpíralo, plavalo kraul, sprintovalo nebo skákalo jako na trampolíně. Protože jsme byli opravdu zdatní sportovci, umístili jsme se všichni na 1. místě a získali sladkou, zlatou medaili. Vyluštěnou tajenkou otázek bylo „Letos Francie“ s odkazem na letošní letní olympiádu a my se zaslouženě mohli přesunout na oběd do olympijské vesnice, tedy jídelny.

Po obědě jsme si opět vzpomněli na Aboridžince a jejich umění tečkovaných maleb. Na papírové bumerangy jsme touto metodou malovali originální obrazce barevnými tečkami. Bumerang je totiž typická vrhací zbraň Aboridžinců a využívala se k lovu ptáků nad močály. Než nám barvy na bumerangu zaschly, pustili jsme si video o nejnebezpečnějších zvířatech Austrálie. Nežijí tam totiž jen roztomilé koaly a klokani. Zejména zvířata v moři jsou děsivá. Obrovský mořský krokodýl, medůzy s třímetrovými žahavými rameny nebo velcí bílí žraloci. Je to právě velký bariérový útes, největší korálový útes na světě. který nabízí útočiště stovkám různých druhů zvířat. Ale i na souši musí člověk zůstat ostražitý. Tam se totiž může setkat s jedovatými pavouky, hady nebo mravenci.

Počasí nám i tento den přálo, a tak jsme se odpoledne ještě přesunuli na Areál, kde jsme dokončovali náš lapbook. Tentokrát jsme se dozvěděli další informace, jako jaké je hlavní město Austrálie, vlajka nebo měna, ale i jak vypadá jazyk Aboridžinců nebo jaké je v Austrálii počasí.

A jelikož byla australská vedra i v Kyjovicích, ještě jsme se po příchodu do školy svlažili bitvou s vodními balónky.

Den jsme tradičně zhodnotili, nalepili si do mapky koalu a s lízátkem v puse se vydali domů, těšit se na náš poslední den a poslední kontinent, Afriku.

Tak ahoj!

Iva Bartoňková